Fiskalni svet je dolžan po Zakonu o fiskalnem pravilu do konca maja vsakega leta Državnemu zboru Republike Slovenije oddati poročilo o svojem delovanju v preteklem letu. Fiskalni svet je skladno s tem zakonom, ki je bi sprejet junija 2015 in po prenovi sistema ekonomskega upravljanja v EU spremenjen v letu 2025, samostojen in neodvisen državni organ, ki pripravlja in javno objavlja ocene o skladnosti javnofinančne politike s fiskalnimi pravili.
V letu 2024 je Fiskalni svet opravil vse z zakonodajo predpisane obveznosti. Ob tem si je prizadeval za transparentnost javnih financ, sodeloval z mediji in institucijami doma in v tujini ter redno spremljal javnofinančna gibanja. Opozorila Fiskalnega sveta so bila v letu 2024 usmerjena predvsem v nenatančnost javnofinančnega načrtovanja.
Po prenovi sistema ekonomskega upravljanja na ravni EU je Slovenija v letu 2024 pripravila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt 2025-2028. Ta v formalnem smislu ustreza zahtevam, saj ohranja primanjkljaj pod -3 % BDP, dolg pa se znižuje in približuje 60 % BDP. Fiskalni svet je ob oceni Načrta ugotovil, da bodo javnofinančna gibanja letos verjetno še skladna z zavezami. S časom pa se tveganja povečujejo, saj bo zlasti nadaljevanje izpolnjevanja plačnega dogovora občutneje povečevalo javnofinančne izdatke. Krepijo se tudi geopolitična tveganja, kar lahko povzroči nižanje prihodkov in večanje izdatkov z vsemi posledicami za javnofinančni primanjkljaj in javni dolg.
Proti koncu lanskega leta so se intenzivirale tudi aktivnosti za sprejem prenovljenega zakona o fiskalnem pravilu. Fiskalni svet se je strinjal s predlogom prenovljenega zakona, ki ga je v obravnavo Državnemu zboru v letu 2025 predložila Vlada. Področje, za izboljšavo katerega si je Fiskalni svet v usklajevanjih z Ministrstvom za finance najbolj prizadeval, je večje nacionalno lastništvo srednjeročnega proračunskega načrtovanja. Tako se v končnem predlogu zakona ohranjata dosedanja pomembna vloga Državnega zbora pri odločanju in razpravi ter vloga Fiskalnega sveta glede zagotavljanja neodvisne ocene srednjeročnih proračunskih dokumentov in njihovega izvajanja.
Učinkovito izvajanje prenovljenih fiskalnih pravil in odgovorno načrtovanje srednjeročne proračunske politike bosta ključna za ohranjanje stabilnosti javnih financ. Ob tem ostaja pomembno tudi zagotavljanje preglednosti ter realističnega in konsistentnega proračunskega načrtovanja. Fiskalni svet bo zato nadaljeval z neodvisnim spremljanjem teh procesov in opozarjanjem na morebitna odstopanja, ki bi lahko ogrozila vzdržnost javnih financ.